Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna

Paweł Kamiński

"Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie..."

Słowa autorstwa amerykańskiego pisarza Ralpha Emersona możemy uznać za definicję ludzkiego piękna. Ludzkość od początku dążyła do perfekcji. Każdy z nas pragnie wpasować się w ideał, który w danym czasie ludzie uważają za piękny. W wielu kulturach świata na ideał ten składa się wygląd zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny spokój ducha. Aby naprawdę poczuć się wartościową i atrakcyjną osobą musimy żyć w zgodzie ze swoim wyglądem, być z niego zadowoleni. W przeciwnym razie, brak akceptacji samego siebie będzie utrudniał nam satysfakcjonujące życie.

Jako stylista fryzur, codziennie spotykam osoby, które poszukując zmiany w swoim dotychczasowym życiu, uciekają się do zmiany wyglądu, chociażby nowego cięcia czy koloru. Poszukując ideału piękna, ważne jest to aby znaleźć równowagę pomiędzy tym co naturalne a modne.

W moim przekonaniu częste zmiany długości włosów oraz metamorfozy kolorystyczne pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ponieważ nieustannie odkrywamy siebie na nowo. W ten sam sposób odbiera nas otoczenie. Już drobne korekty w fryzurze jak chociażby grzywka lub delikatny refleks nowego koloru zauważalny jest jak coś diametralnie nowego. Jeśli na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat analizujemy nasz wygląd, najbardziej zadowalający jest ten efekt, kiedy obserwujemy nasze przemiany i nie koncentrujemy się wówczas na upływie czasu. Zdarzają się moim zdaniem pułapki, w które często wpadamy. Jedną z najbardziej odczuwalnych jest przyzwyczajenie - druga natura człowieka, która w dużym stopniu hamuje chęci naszych naturalnych predyspozycji do zmian. Potrzebujemy różnych bodźców zewnętrznych, które będą pchać nas do ciągłej pracy nad własnym wizerunkiem zewnętrznym. Takich, które dadzą nam możliwość ekspresowej przemiany, jak również tych, które będą wymagać od nas systematyczności i wytrwałości niczym w sporcie, gdzie upór i chęć walki równa się z możliwościami jakimi obdarzyła nas matka natura. Jesteśmy swoimi najsurowszymi krytykami, rzeczą naturalną jest chęć bycia akceptowanym przez siebie i innych. Jednakże zmiany wpływają doskonale na nasze samopoczucie i poprawę ogólnej kondycji. Warto więc zaufać swoim specjalistom od zmian.

Paweł Kamiński